Do kulturního domu s MEGA tématem

Na začátku prosince jsem měl v příjemném prostředí známého ostravského Kulturního domu K-TRIO přednášku na téma Judaismus, křesťanství, islám - vzdálení příbuzní?. Abych byl upřímný, dostat do dvou vyučovacích hodin smysluplné představení těchto tří náboženských kolosů, podle několika měřítek je vzájemně porovnat a ještě naznačit možné cesty jejich budoucích vztahů, to nebylo úplně jednoduché. Měl jsem jasný cíl: přednáška musí být přehledná, naplněná seriózními informacemi, přitom poutavá a alespoň v určité míře zapamatovatelná. Bylo jasné, že základem musí být příběh. Různé definice a odrážky na slajdech se mohly objevit jen občas, jinak by celý večer úplně zabily.

Ještěže starý Abraham, kterého všechna tato tři náboženství považují za svého praotce, ten příběh skutečně prožil. Jeho děj je velmi silný a je v něm skutečná inspirace i pro dnešek. Díky tomuto příběhu měla přednáška jasné východisko i spád. A lidé to brali ...

Stále se ukazuje, že "vážným" tématům rozhodně není odzvoněno. Nevím to zcela přesně, ale mám dojem, že prakticky všechna místa byla obsazená. Prostě stojí za námahu jít i do témat, která nejsou stokrát obehraná, ale přitom jsou pro lidi zajímavá a dokonce i aktuální. Třeba má u nás neformální a občanské vzdělávání skutečně zelenou.